Bishop of Barishal : Most Rev. Lawrence Subrato Howlader, C.S.C., D.D.
  Date of Birth and Place :
11 September 1965, Nobogram, Barisal, Chittagong Diocese
  Ordained to Priesthood : 31 December 1994
  Elected Bishop of Barishal : On 29th December 1015.
 

Consecrated Auxiliary Bishop of Chittagong

: 3 July 2009
 

Elected Auxiliary Bisop of Chittagong

:
07 May 2009
 
  Installed Bishop of Barisal   : 29th January 2016
  Novitiate in Holy Cross Congregation : 1987-1988
  Motto/td> : “Let’s Enter in the House of the Lord”
  Address :  5. Sadar Road, Barisal-8200 Bangladesh
  Contact :  Tel: (0088) 0431 2173576 E-mail: bishop@barisaldiocese.org
secretarybsldio@gmail.com
  Language Spoken :  Bangla, English and few Tribal Languages.